Работа със заваръчен апарат MIG/MAG
Телоподаващите апарати прекрачиха границите на строго професионалното приложение и вече се предлагат на цени, достъпни и напълно оправдани за домашната работилница. МИГ/МАГ заваръчните апарати имат редица предимства пред обикновения електроженили по-точно заваръчен трансформатор. Затова, който веднъж е пробвал работа стелоподаващо, трудно би се върнал към друга техника. Същевременно работата с тях има своите особености, които трябва да се познават. А най-добре е човек да понатрупа собствен опит, което и направихме, преди да пристъпим към популяризиране на тази малко позната сред домашните майстори техника. Първата задача е верният избор на телоподаващ апарат.
Заваряването на ниско и средновъглеродни стомани се извършва в защитна среда от въглероден диоксид. Газът се съхранява под налягане около 60 ata в стоманена бутилка. Оптималното решение е бутилка с обем 16 l, като за нея е предвидено място в задната част на заваръчния апарат. Посредством редуцир-вентил налягането на газа се намалява до около 6–8 ata. Той се подава в заваръчния шланг и излиза през горелката в зоната на заваряване. Така се ограничава достъпът на кислород и окисляването на разтопения метал.
Включването на апарата става с натискане на бутона върху ръкохватката на горелката. Първоначално се включва подаването на газта, а със закъснение от 0,1 s се включва заваръчният ток и подаването на телта. Трябва да се знае, че с отпускане на бутона, заваръчният ток се прекъсва, но подаването на газта продължава за още около 1,5 s. През това време горелката не трябва да се отдалечава, за да може разтопеният метал да се втвърди в защитна газова среда. Преди започване на работа се препоръчва вътрешността на горелката да се напръска със специален спрей, който предотвратява залепването на капчици метал върху медната дюза и вътрешността на горелката. По този начин те се почистват много по-лесно.
Най-лесно се работи, като върхът на горелката се допре под наклон около 45° до заварявания детайл. Така се осигурява по-голяма стабилност при поддържане на постоянно разстояние и водене на горелката по продължение на заваръчния шев.
Още първите проби за заваряване с телоподаващ заваръчен апарат впечатляват с лекотата, с която се работи. Определено може да се твърди, че с него се работи значително по-лесно, отколкото с обикновения електрожен. Дъгата запалва веднага, без каквито и да било проблеми. Тук липсва познатото неколкократно почукване с електрода, докато замазката на върха на електрода се изкърти и той направи контакт. Липсва и неизбежното залепване на електрода, което често може да доведе до неговото нажежаване и падане на цялата обмазка. При заварка с телоподаващо устройство се получава гладък и равномерен шев с еднороден състав на разтопения метал. Напълно липсва неизбежната при заваряването с електроди шлака върху шева, която впоследствие трябва старателно да се изчука и отстрани. Навярно по тази причина с телоподаващия апарат много лесно се запълват отвори, включително и получените поради прогаряне на метала при неумела работа. Това става с лекота, позната на работилите с оксижен, но недостъпна за обикновения електрожен. Трябва да споменем още, че телоподаващият апарат е истинска благодат при правене на таванни или вертикални заварки. Тук почти липсва характерното за обикновените електрожени стичане на метала. Заваряването в защитна газова среда изисква да се работи на закрито или да се осигури завет, така че вятърът да не може да отвее газта.